San Antonio 2015 - dag 7 - onsdag

08.07.15 af Thomas Müller

I dag var dagen, hvor ordination var på dagsordenen. Generalforsamlingen skulle tage stilling til, om man ville give de divisioner lov til at ordinere kvinder, hvor det er acceptabelt i deres områder.

Taletiden var begrænset til 2 min, og man skiftede mellem en ja og en nej stemme. Desværre kom der aldrig rigtig flow i talerækken, da mange konstant afbrød med procedurespørgsmål - de fleste af dem afvist som procedurespørgsmål.

Mange stod i kø og kom aldrig til, bla hele den danske delegation. Dialogen forløb nogenlunde godt og for det meste i en ordentlig tone afbrudt 3-4 gange af korte bønnestunder. Hen imod slutningen af forløbet blev Jan Paulsen inviteret til mikrofonen og holdt en varm og klar tale for at de delgerede skulle stemme ja og lidt senere var det Ted Wilson, der kort og præcist gav udtryk for sin holdning, dog uden at appellere til et nej.

Hele eftermiddagen glødede de sociale medier med tusindvis af indlæg. Se bla twitter.com/gcsession samt twitter.com/formandsda og Hopechannel valgte undtagelsesvist at vise forhandlingsmødet live.

Kl 16:30 var det aftalt af slutte debatten, og vi kunne gå til afstemning. 2363 delegerede stemte. 1381 stemte nej og 977 stemte ja til at give divisioner lov til at bestemme om de ville ordinere kvinder. Det var et meget tæt løb. 41% stemte for. I 1995 da spørgsmålet sidst var oppe i Utrecht var det 31% for og i 1990 var det 24%.

Der var skuffelse i den trans-europæiske del af forsamlingen og helt sikkert også i den nordamerikanske, intereuropæiske og hos australierne. Den trans-europæiske division har udsendt en udtalelse og tre af dagens talere der aldrig nåede til mikrofonen, selvom de var registreret først på dagen, følger her:

Tale af Ivan Rechter, delegeret fra Danmark:

Mr chair,

The resultat of this voting, will make a big difference, for the possibilities of preaching the three Angels messages in my country Denmark, either positive or negative.

If we do not get the possibility, for treating men and women equal, people in Denmark, including the young people in our church, will see us, as an unloving and unjust church.

Since the theological committee, has not been able, to make a conclusive statement on this matter, I sincerely apeal, for a yes in this voting, because, this will give each division the best conditions, for preaching The Three Angels Messages.

Thank You!

Tale af Thomas Müller, delegeret fra Damark:

Mr. Chairman - for many years we have in Europe already ordained female elders and commissioned female pastors – this is not for discussion today – but has it affected the work in Guam, Zambia or Peru negatively? I doubt so. Please show us confidence that a yes vote will not affect your work negatively. We will not enforce women pastors upon those areas where it is not culturally acceptable.

I am in a dilemma as the Union President. My constituency has already voted to treat men and women equally. We have shown patience and are waiting for the decision today before we act. We have postponed all ordinations since our last session. We are waiting for your confidence in us to move forward.

If this is not a theological question is it really worth the effort to further polarize the church.

Like God called Ellen White so he is still calling women today: who am I to say say no to such a call?

I appeal to each delegate: show us confidence and vote Yes today.

Tale af Berit Elkjær, delegeret fra Damark:

I løbet af de sidste fem år har kirkens bedste eksperter studeret emnet ordination og de er ikke kommet til en fælles funderet konklusion, hverken set i lyset af bibelen eller Ellen G. Whites skrifter. De har bedt Helligånden vejlede dem, men på trods af det, kom de ikke til konsensus. Kvinders ordination kan derfor ikke baseres på en fælles bibelforståelse og vi må konkludere, at det ikke er et nyt trospunkt.

Gud brugte en kvinde i vores kirke, nemlig Ellen G. White til at profetere og prædike. Alene af den grund skulle vi som Adventister være de første til at anerkende kvinder i kirkens arbejde og bede Gud velsigne dem på samme måde som vi beder ham velsigne mænd.

Jeg beder alle vores brødre og søstre i alle lande om at give os frihed til at agere i overenstemmelse med vores tro og kultur. Vi beder også om lov til at følge vores lands love. Når en sag ikke er imod bibelens love, ser vi os nødsaget til at følge landets love. I Danmark skal vi i følge landets love, give mænd og kvinder lige muligheder for at avancere i deres arbejde. Vi skal først følge bibelens love, dernæst landets love og dernæst Generalkonferensens.

Lad os som kirke give hinanden religøs frihed og lad os gå fremad som en forenet adventist familie. Jeg foreslår vi stemmer for enhed i forskellighed som foreslået af Tosc (Theology of Ordination Study Committee)

Fra Trans-European Division:

Following the vote of delegates at the 60'th General Conference Session not to move forward on the issue of the ordination of women the TED issued the following Statement:

Pastor Raafat Kamal, President of the Trans-European Division (TED) reflected that he saw today "as a global decision affecting a local context." Following the full day of discussion he said, "We will have to deal with the local repercussions of it within the context of the TED."

There are currently more than sixty female pastors serving within the TED territory. Another thirty women serve within an administrative capacity. They have been watching today's process with very keen interest. "For them, as well as all our members across the 22 countries the TED represents we need to discuss a way forward", Pastor Kamal stated. "We need to support our female pastors, their constituencies and their congregations."BIBELVERS

Luk 21,36
Våg altid, og bed om, at I må få styrken til at undslippe alt det, som skal ske, og til at stå foran Menneskesønnen.
Find vores kirker og afdelinger