AHSRumænske deltagere med Cristina i den laksefarvede bluse i 2. række.

Rumænernes højtidsdag i Holstebro

02.12.2014 - Tekst og billeder: Sven Hagen Jensen

Det var en højtidelig festdag i Holstebro menighed sabbatten den 29. november, da Cristina Micu, en ung rumænsk frue fra Ringkøbing, blev døbt og optaget i menigheden.

Familie og rumænske adventister fra Holstebro og omkringliggende menigheder var mødt frem for at glæde sig sammen med dåbskandidaten. En rumænsk gruppe sang ved gudstjenesten nogle melodiske og hjertegribende sange på deres smukke modersmål. Bagefter var der festmåltid med danske retter og en stor rumænsk skærekage, hvorpå, der stod 'Jesus elsker mig'. – Samme dag blev en glad Johannes Jensen, genoptaget i vores menighed, efter have forladt den for nogle år siden. En stor og velsignet dag for en lille vestjysk menighed.

 BIBELVERS

Åb 21,4
Han vil tørre hver tåre af deres øjne, og døden skal ikke være mere, ej heller sorg, ej heller skrig, ej heller pine skal være mere. Thi det, der var før, er forsvundet.
Find vores kirker og afdelinger