Køge kirkeEn scene fra filmen hvor far og søn sidder sammen.

Kinesisk Adventist produktion vinder bronzepris i en kortfilmskonkurrence for kristne film 

19.08.14 – af Ansel Oliver/ANN (dm)

En Adventist medie gruppe fra Kina, vandt tredje pladsen i en kinesisk kristen kortfilmskonkurrence, med en 11 minutter lang film. Filmen fortæller om en fars ubetinget kærlighed til hans egensindige søn. Prisen blev uddelt i Taipei, Taiwan, den 8. august. Der var 65 film tilmeldt konkurrencen.

Producent Li Ming udtaler at han og holdet var glade for at modtage prisen, som en anerkendelse af deres arbejde. "Denne prise er en opmuntring for vores hold. Vores unge har brug for et løft som dette, for at stimulere deres kreativitet," siger Li.

"Min far" var lavet af 8 personer, og de arbejde med et budget på $1.500 (ca. 8.375 kr.). Selve filmatiseringen tog 15 dage, imens arbejdet med at redigere materialet tog 20 dage. Filmen blev optaget i en lille landsby i provinsen Liaoning i Nordøstkina.

 BIBELVERS

Joh 17,24
Fader, jeg vil, at hvor jeg er, skal også de, som du har givet mig, være hos mig, for at de skal se min herlighed, som du har givet mig, for du har elsket mig, før verden blev grundlagt.
Find vores kirker og afdelinger