Ny Associate Health Director

Associate Health Director

Dr Torben Bergland fra Norge blev i dag valgt som Associate Health Director for Syvende Dags Adventistkirkens globale hovedkontor (Generalkonferencen). Han vil erstatte dr. Fred Hardinge, som går på pension til sommer.
Bergland har hidtil bla. været igang med at udvikle Mindwell, et omfattende onlineprogram, der underviser i bevidsthed om mental sundhed

Bergland siger: "Jeg ser så meget potentiale for vores kirke, i at have en positiv indflydelse i verden gennem sundhedsministerier. Jeg tror, ​​at vi er kaldet til at være en supermagt for helbred i verden, for at bringe helbredelse og lindring fra nedbrud og smerte, i en verden plaget af synd og ondskab. " 

WHO hævder, at en ud af fire mennesker i verden vil blive påvirket af mentale eller neurologiske lidelser på et eller andet tidspunkt i deres liv. Omkring 450 millioner mennesker lider i øjeblikket af sådanne forhold, og psykiske lidelser er blandt de førende årsager til sygdom og handicap verden over. 

Læs mere herBIBELVERS

Sl 37,39
Retfærdiges frelse kommer fra Herren, han er deres værn, når nøden kommer.
Find vores kirker og afdelinger